Skip to content

38 Ventura DrEast Hanover, NJ 07936

Owner
---
Last Sale Price
$990,010
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block42
Lot37.136

Zoning---
Sq Footage2,853
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
45%
Improvement Value:$60,000
55%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,851+129.0%
2024$1,245
Property History

Property Sale

Sale
$990,010
Sq Ft2,853DeedBook 24982, Page 1692Recorded9/22/2025

Property Sale

Sale
$33,000,000
DeedBook 24510, Page 548