Skip to content

10 Dorchester LnEast Hanover, NJ 07936

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Mar 4, 2026

Property Information

Block42
Lot37.231

Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,600
12%
Improvement Value:$384,400
88%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,362+749.6%
2024$1,337
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft1,920DeedBook 25072, Page 438Recorded3/11/2026

Property Sale

Sale
$754,740
DeedBook 24755, Page 1737Recorded6/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$2,780,308
DeedBook 24620, Page 941

Property Sale

Sale
$33,000,000
DeedBook 24510, Page 548