Skip to content

35 West StEast Hanover, NJ 07936

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 26, 2012

Property Information

Block42
Lot45.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB5
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,800
30%
Improvement Value:$676,500
70%
Total Assessment$966,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,452+3.9%
2024$24,496+2.3%
2023$23,945+2.0%
2022$23,481-40.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,240,120
DeedBook 21785, Page 1200

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 4125, Page 244

Property Sale

Sale
$450,000