Skip to content

46 De Forest AveEast Hanover, NJ 07936

Industrial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Feb 10, 2009

Property Information

Block42
Lot45.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB G1
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,600
41%
Improvement Value:$459,000
59%
Total Assessment$771,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,324+3.9%
2024$19,560+2.3%
2023$19,120+2.0%
2022$18,750-23.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 21223, Page 749