Skip to content

35 B West StEast Hanover, NJ 07936

Industrial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jul 3, 2012

Property Information

Block42
Lot45.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,300
45%
Improvement Value:$360,000
55%
Total Assessment$654,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,234+3.9%
2024$16,587+2.3%
2023$16,214+2.0%
2022$15,899+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 22079, Page 194