Skip to content

6 De Forest Ave(Unit CA003)East Hanover, NJ 07936

Built 1977
Industrial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 6, 1998

Property Information

Block42
Lot52.01
QualifierCA003
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SF CB
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
30%
Improvement Value:$157,800
70%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+3.9%
2024$5,704+2.3%
2023$5,576+2.0%
2022$5,468+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4796, Page 137

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4163, Page 74

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977