Skip to content

7 Klinger RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Price
$206,500
Last Sale Date
May 22, 1996

Property Information

Block5.01
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
37%
Improvement Value:$305,600
63%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,615+4.0%
2024$12,133+2.3%
2023$11,856+2.0%
2022$11,623+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$206,500
DeedBook 4380, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1954