Skip to content

23 Klinger RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 19, 2011

Property Information

Block5.02
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description1.5SF S1 AG
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage2,197
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
44%
Improvement Value:$214,500
56%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,688+4.1%
2024$9,308+2.4%
2023$9,090+2.1%
2022$8,906+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977