Skip to content

35 Mc Kinley AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1964

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block52
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,606
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
57%
Improvement Value:$123,300
43%
Total Assessment$286,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,440+4.0%
2024$7,156+2.3%
2023$6,992+2.0%
2022$6,855+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 23503, Page 1913Recorded3/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964