Skip to content

41 Grant AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2018

Property Information

Block53
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
48%
Improvement Value:$178,500
52%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+4.0%
2024$8,555+2.3%
2023$8,360+2.0%
2022$8,195+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$107,000

Property Built

Built

Year Built: 1970