Skip to content

24 Cleveland AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block59
Lot43
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,349
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,500
57%
Improvement Value:$125,300
43%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+4.0%
2024$7,206+2.3%
2023$7,041+2.0%
2022$6,902+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$455,000
DeedBook 6211, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$227,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962