Skip to content

23 Dorrian TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block5
Lot11.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF S BG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
50%
Improvement Value:$180,700
50%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,395+4.0%
2024$9,037+2.3%
2023$8,830+2.0%
2022$8,657+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4625, Page 68

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 4325, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1974