Skip to content

8 Willow PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1972

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block5
Lot47.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,400
44%
Improvement Value:$219,000
56%
Total Assessment$391,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,153+4.0%
2024$9,765+2.3%
2023$9,542+2.0%
2022$9,354+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972