Skip to content

8 Brookline AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 19, 2008

Property Information

Block5
Lot6.17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2S FB S 2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,875
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
43%
Improvement Value:$231,500
57%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,532+4.0%
2024$10,130+2.3%
2023$9,898+2.0%
2022$9,703+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 21050, Page 1271

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974