Skip to content

5 Gregory LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block5
Lot6.22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S FB S 2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
46%
Improvement Value:$204,600
54%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,813+4.0%
2024$9,439+2.3%
2023$9,223+2.0%
2022$9,041+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 5222, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1974