Skip to content

6 Olympia DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block5
Lot6.27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF S 1BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,568
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
57%
Improvement Value:$130,600
43%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+4.0%
2024$7,575+2.3%
2023$7,402+2.0%
2022$7,256+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft1,568DeedBook 24523, Page 1701Recorded11/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1977