Skip to content

7 Olympia DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block5
Lot6.37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF L BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,692
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
54%
Improvement Value:$148,000
46%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,092+4.1%
2024$7,774-0.9%
2023$7,841+2.0%
2022$7,686+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977