Skip to content

3 Olympia DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Dec 17, 2022

Property Information

Block5
Lot6.39
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2 2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,303
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
51%
Improvement Value:$170,100
49%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+7.1%
2024$8,325+2.4%
2023$8,129+2.1%
2022$7,964+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft2,303DeedBook 24558, Page 1394Recorded1/25/2023

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977