Skip to content

11 Edgemount RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1975

Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block5
Lot6.43
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,407
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
48%
Improvement Value:$186,900
52%
Total Assessment$361,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,125+4.1%
2024$8,767-0.5%
2023$8,811+2.0%
2022$8,637+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975