Skip to content

1 Edgemount RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block5
Lot6.48
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF S 2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,088
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,000
41%
Improvement Value:$227,600
59%
Total Assessment$384,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,977+4.0%
2024$9,596+2.3%
2023$9,377+2.0%
2022$9,192+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4245, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1984