Skip to content

2 Arianna CtEast Hanover, NJ 07936

Built 2020

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 4, 2019

Property Information

Block5
Lot7.07

Dwellings---
ZoningR20
Sq Footage5,361
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
36%
Improvement Value:$331,700
64%
Total Assessment$516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,390+4.0%
2024$12,879+2.3%
2023$12,585+185.4%
2022$4,410+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 23500, Page 1792Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 22649, Page 1507