Skip to content

32 Stimis LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1971

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 13, 2003

Property Information

Block5
Lot87.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-FB-S-2AG
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
43%
Improvement Value:$253,900
57%
Total Assessment$442,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,489+4.0%
2024$11,050+2.3%
2023$10,798+2.0%
2022$10,585+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5852, Page 183

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971