Skip to content

25 Stimis LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1967

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block5
Lot89.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,100
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,700
56%
Improvement Value:$137,800
44%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,210+4.0%
2024$7,897+2.3%
2023$7,716+2.0%
2022$7,564+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,100DeedBook 24409, Page 1221Recorded5/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967