Skip to content

23 Peniston AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1964

Last Sale Price
$538,000
Last Sale Date
Aug 30, 2007

Property Information

Block62
Lot6.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
57%
Improvement Value:$134,200
43%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,021+4.0%
2024$7,715+2.3%
2023$7,538+2.0%
2022$7,390+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$538,000
DeedBook 20917, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1964