Skip to content

7 Maple AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 27, 2006

Property Information

Block64.01
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
59%
Improvement Value:$133,700
41%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,384+4.0%
2024$8,064+2.3%
2023$7,880+2.0%
2022$7,724+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 20663, Page 1020

Property Built

Built

Year Built: 1968