Skip to content

30 Orchard PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$435,900
Last Sale Date
Jan 23, 2002

Property Information

Block64.02
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S FB L G
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
40%
Improvement Value:$282,800
60%
Total Assessment$472,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,251+4.0%
2024$11,784+2.3%
2023$11,515+2.0%
2022$11,288+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$435,900
DeedBook 5571, Page 41

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969