Skip to content

11 Wildwood AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block64.02
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,734
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,500
48%
Improvement Value:$203,400
52%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+4.0%
2024$9,803+2.3%
2023$9,579+2.0%
2022$9,390+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969