Skip to content

9 Wildwood AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 5, 2023

Property Information

Block64.02
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF POOL
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,364
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
54%
Improvement Value:$163,600
46%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,159+4.0%
2024$8,810+2.3%
2023$8,609+2.0%
2022$8,439+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 22104, Page 1296

Property Built

Built

Year Built: 1968