Skip to content

16 Wildwood AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block64.03
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,751
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
49%
Improvement Value:$197,200
51%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,031+4.0%
2024$9,648+2.3%
2023$9,428+2.0%
2022$9,242+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3995, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1969