Skip to content

6 Kimble PlEast Hanover, NJ 07936

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block67
Lot4.02

Dwellings---
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,600
29%
Improvement Value:$400,000
71%
Total Assessment$564,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,646+61.0%
2024$9,097+126.7%
2023$4,013+0.0%
2022$4,013
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$955,000
DeedBook 24556, Page 1552Recorded1/20/2023