Skip to content

21 Grove AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1997

Last Sale Price
$193,750
Last Sale Date
Dec 22, 1997

Property Information

Block68
Lot6.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF 2 BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,900
43%
Improvement Value:$233,600
57%
Total Assessment$410,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,648+4.0%
2024$10,242+2.3%
2023$10,008+2.0%
2022$9,811+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$193,750
DeedBook 4697, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4465, Page 251