Skip to content

21 Garden StEast Hanover, NJ 07936

Built 1991

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block69
Lot13.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L BG
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage2,654
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
41%
Improvement Value:$251,100
59%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,043+4.0%
2024$10,621+2.3%
2023$10,379+2.0%
2022$10,174+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft2,654DeedBook 23793, Page 636Recorded6/15/2020

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 20599, Page 648

Property Sale

Sale
$522,500
DeedBook 5799, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN