Skip to content

13 Callahan StEast Hanover, NJ 07936

Built 1996

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Mar 15, 1995

Property Information

Block69
Lot8.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,551
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
44%
Improvement Value:$228,900
56%
Total Assessment$406,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,555+4.0%
2024$10,152+2.3%
2023$9,920+2.0%
2022$9,725+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4154, Page 256