Skip to content

55 Grove AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1993

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jul 30, 1986

Property Information

Block72
Lot5.1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,600
40%
Improvement Value:$275,800
60%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,995+4.0%
2024$11,537+2.3%
2023$11,273+2.0%
2022$11,051+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook NaN, Page NaN