Skip to content

8 Ward PlEast Hanover, NJ 07936

Built 2009

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 7, 2010

Property Information

Block75
Lot1.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,457
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
41%
Improvement Value:$239,800
59%
Total Assessment$409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,630+4.0%
2024$10,225+2.3%
2023$9,991+2.0%
2022$9,794+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 21541, Page 1223

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 21285, Page 1904

Property Built

Built

Year Built: 2009