Skip to content

9 Lumac DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block75
Lot16.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF O 2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,600
55%
Improvement Value:$149,000
45%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,550+4.0%
2024$8,224+2.3%
2023$8,036+2.0%
2022$7,877+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977