Skip to content

10 Valley RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1991

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Apr 2, 1987

Property Information

Block76
Lot2.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage1.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,500
56%
Improvement Value:$296,700
44%
Total Assessment$670,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,385+4.0%
2024$16,721+2.3%
2023$16,339+2.0%
2022$16,018+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN