Skip to content

43 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block77.01
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,449
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,900
63%
Improvement Value:$97,800
37%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814+4.0%
2024$6,554+2.3%
2023$6,405+2.0%
2022$6,279+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,449DeedBook 22636, Page 740Recorded12/16/2014

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 5895, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1968