Skip to content

47 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1965

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block77.01
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F G2
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,228
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
58%
Improvement Value:$117,400
42%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,323+8.7%
2024$6,737+2.3%
2023$6,583+2.0%
2022$6,453+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,228DeedBook 24438, Page 110Recorded6/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965