Skip to content

49 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1948

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block77.01
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,358
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
66%
Improvement Value:$84,900
34%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,480+4.0%
2024$6,233+2.3%
2023$6,090+2.0%
2022$5,970+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 23373, Page 460Recorded7/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1948