Skip to content

67 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2016

Property Information

Block77.01
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F G2
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,968
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
53%
Improvement Value:$143,800
47%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,008+4.0%
2024$7,702+2.3%
2023$7,526+2.0%
2022$7,378+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 21385, Page 1942

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3973, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1954