Skip to content

75 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1955

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block77.01
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-FB-S-1BG
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,482
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
62%
Improvement Value:$102,900
38%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,965+4.0%
2024$6,699+6.4%
2023$6,296+2.1%
2022$6,167+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,482DeedBook 24470, Page 973Recorded8/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955