Skip to content

97 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1966

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 21, 1998

Property Information

Block77.01
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,700
50%
Improvement Value:$167,400
50%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+4.0%
2024$8,336+2.3%
2023$8,145+2.0%
2022$7,985+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4833, Page 77

Property Sale

Sale
$273,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966