Skip to content

25 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block77.01
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F G2
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,228
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
64%
Improvement Value:$92,200
36%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,669+4.0%
2024$6,415+2.3%
2023$6,268+2.0%
2022$6,145+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951