Skip to content

64 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1952

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block77.02
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,567
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
60%
Improvement Value:$109,900
40%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,128+4.0%
2024$6,856+2.3%
2023$6,700+2.0%
2022$6,568+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,567DeedBook 24843, Page 1636Recorded11/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1952