Skip to content

20 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block77.02
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F G1
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,280
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
56%
Improvement Value:$128,400
44%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,608+18.1%
2024$6,442+2.3%
2023$6,295+2.0%
2022$6,171+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 22772, Page 1880Recorded8/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950