Skip to content

51 Ronald DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1959

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 25, 2001

Property Information

Block77.03
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
52%
Improvement Value:$162,700
48%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,794+4.0%
2024$8,458+2.3%
2023$8,265+2.0%
2022$8,102+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5369, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1959