Skip to content

13 Ronald DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block77.03
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage2,520
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,100
49%
Improvement Value:$177,800
51%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+4.0%
2024$8,655+2.3%
2023$8,457+2.0%
2022$8,291+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961