Skip to content

426-450 Ridgedale AvenueEast Hanover, NJ 07936

Commercial

Last Sale Price
$7,000,000
Last Sale Date
Sep 24, 2014

Property Information

Block77.03
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3-1S CB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage17,536
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,045,000
35%
Improvement Value:$1,955,000
65%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,320+3.9%
2024$76,350+2.3%
2023$74,640+2.0%
2022$73,200+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$7,000,000

From:

To:

DeedBook 22602, Page 1890Recorded10/8/2014

Property Sale

Sale
$3,600,000
DeedBook NaN, Page NaN