Skip to content

98 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1966

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Nov 4, 2016

Property Information

Block77
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage3,336
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,100
47%
Improvement Value:$190,700
53%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,083+4.1%
2024$8,727+2.4%
2023$8,522+2.1%
2022$8,349+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$502,000

From:

To:

Sq Ft3,336DeedBook 23023, Page 173Recorded11/10/2016

Property Sale

Sale
$224,000

Property Built

Built

Year Built: 1966